8 Temmuz 2010 Perşembe

miraç kandilimiz mübarek olsun..Miraç Gecesi, faziletli dokuz günden biridir...


Miraç Gecesi Recep ayının yirmi yedinci günü olup faziletli dokuz günden birisidirBu günün büyük bir şerefi vardır. Ebu Hureyre Hz. Peygamber’in (asm) şöyle söylediğini rivayet eder:“Her kim ki, Recep ayının yirmi yedinci gününde oruç tutarsa, Allah (cc), o kimseye altmış ay oruç tutmuş gibi sevap yazar.” (Ebu Musa el-Medenî)Miraç Gecesi yüz senelik sevap kazandıran bir gecedirPeygamber Efendimiz (asm) bir hadis-i şeriflerinde Miraç Gecesi için şöyle buyurmuştur:“ Bu gece ibadet edene yüz senenin sevabı vardır…” (Ebu Musa el-Medenî)Miraç gecesinde Cenab-ı Hak Hz. Muhammed’in (asm) ümmetine üç hediye bahşetmiştir1. Bakara Suresinin son iki ayetleri,Hz. Peygamber “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti hakkında şöyle buyuruyorlar:“Her kim geceleyin Bakara Suresi’nden bu iki ayeti okursa ona yeter.” “Allah Teala, Bakara Suresi’ni iki ayetle sona erdirdi ki, bunları bana, Arş’ın altındaki bir hazineden verdi. Bunları öğreniniz, kadınlarınıza, çocuklarınıza belletiniz, öğretiniz. Çünkü bunlar salattır (namazdır), hem duadır, hem Kur'ân’dır.”2. Hz. Muhammed’in (asm) ümmetinden şirk koşmayanların affedilip cennete girecekleri müjdesiBir rivayete göre Resul-i Ekrem'e (asm) Miraç'ta Bakara Suresi’nin son ayetleri indirilmiş ve Allah'a ortak koşmayanların affedileceği müjdesi de verilmiştir. (Müsned,I, 422; Müslim, İman, 279)

3. Miraç Gecesinin Fazileti Cennetin anahtarı ve mü’minin miracı olan beş vakit namaz

Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com/bu gün ve geceyi en hayırlı şekilde ihya edebilmek temennisiyle..miraç kandilimiz mübarek olsun..

4 yorum:

Pepela dedi ki...

Rabbim!
Canlıların hayatları Senin muhabbetinin parıltılarıdır.
Ebedi ihya eyle bizi.

Göğün ışıkları kuşların cıvıltıları Senin tarafından sevildiğimizin habercisidir.

Sevdiklerinden eyle bizi.

Ruhumuza tattırdığın şefkat ve muhabbetin en saf mutluluğumuzdur.

Vuslatını ebedi tesellimiz eyle.
En Sevgilinin(sav) bizim adımıza Sana yakarışı en büyük ümidimizdir,hatırına bizi de kulun kabul eyle...

Bu gecenini feyzi ve bereketini içimize çekmeyi,dualarda,yürek yüreğe buluşabilmey,ziyadesiyle istifade edebilmeyi nasip eyle..

Hayırlı kandiller fıstıkım! :)

pinaripekci dedi ki...

can...

nilgün dedi ki...

öncelikle hoşbulduk demek istiyorum.en baştaki yazını,şiirini çok beğendim.insanın yüreğine dokunuyor. ayrıca yorumunuz için çok teşekkür ederim.uzun zaman evde yoktum,çabucak cevap yazmak istedim,mim'i henüz okumadım,onun içinde ayrıca teşekkür ederim.sevgiler!

pinaripekci dedi ki...

bitnm asıl ben teşekkür ederim sana..yüreğine sağlık..güzel paylaşımlar dileğiyle...

Yorum Gönder

yüreğinizden geçen,dilinize gelen bir iki kelimeyi benimle paylaşırsanız çok mutlu olacağım...şimdiden teşekkürler...

bir de bunlar var:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pages

Bu gadget'ta bir hata oluştu