29 Ocak 2011 Cumartesi

Kedi Dilinden Nefis Ekler Pasta( sawyer biscuit sandwich) ,nohutlu şehriye çorbası( orzo soup with tomatoes and chickpea)
bu tarifi kadınlar kulübündeyken sevgili kardeşim pepela dan alıp yapmıştım o sebeple aynen yayınlıyorum tarifini

Kedi Dilinden Nefis Ekler Pasta (Resimli)


Kullanılan Malzemeler:
1 paket kedi dili bisküvi
( ben iki paket kullandım )
Bisküvileri ıslatmak için bir bardak kadar sütKreması:
2 bardak süt
3-4 yemek kaşığı un
1 çay bardağı şeker
1 paket vanilya
bir buçuk yemek kaşığı margarin
Üzerine çikolata sosu
arzuya göre hindistan cevizi,pasta süsü,fındık fıstık ezmesi..


Tarifin Hazırlanışı

Süt,un ve şekeri iyice karıştırıp bir taşım kaynatınız.
Ocaktan aldıktan sonra içerisine margarin ve vanilyayı ekleyip mikserle pürüzsüz olana dek çırpınız.
O soğurken hazır çikolata sosunu paketteki tarife göre hazırlayınız..
Kedi dili bisküviden bir tane alıp,süte iyice batırınız..
Arasına kremadan sürüp tekrar sütle yumuşattığınız bisküvi ile sandviç şeklinde kapatınız..
Aynı işlemi bisküviler bitene kadar yapınız..
En son çikolata sosunu üzerine döküp dilediğiniz şekilde süsleyip bir gece beklettikten sonra servise sununuz..
Afiyet olsun
not:Bisküvileri iyice ıslatın kuru kalmasın,yumuşasın.
İki-üç gece buzdolabında bekletirseniz çok daha iyi olur..
Lezzeti kat be kat artar ,tam kıvamında olur...
(Ekler pasta gibi sert değil,şekil itibari ile benzediği için bu ismi alıyor ama lezzet açısından harkulade..Mutlaka deneyin:))
bir de çorba tarifi ekleyelim hemen eşi nohut delisi bir kadın olarak nohutu kullanmadığım bir pastalarım kaldı o da yakındır sanırım:)

işte nohutlu şehriye çorbasının reçetesi şöyle;

malzemeler:
1 su bardağı arpa şehriye
1 su bardağı dağılmayacak kadar haşlanmış nohut
3-4 domates rendesi
1 çay bardağı zeytinyağı
tuz


hazırlanışı:
rendelenmiş domatesler zeytinyağında hafifçe kavrulur.üzerine 6-7 bardak kaynar su eklenir.sonra şehriye ve nohut ilave edilerek 15 dk kadar kaynatılır.piştikten sonra biraz demlendirilirse çok daha iyi olacaktır. şimdiden afiyetler olsun tatlıcıklarıma..

isveç şurubu-isveç iksiri(schweden bitter)


bu mucize şurubu uzun zamandır paylaşmak istedim ama hep aklımdan çıkıverdi..bugün fırsat bulmuşken bahsetmek istedim biraz.piyasada hazır formları da bulunmakla birlikte ben kendi yaptığımı daha güvenilir bulduğumu belirtmek isterim.istendiği taktirde kanyakla da yapılabilen bu şurup drug yapımında yaygın olarak kullanılan elma sirkesiyle de istenilen etkiyi yaratıyor ki ben de bu şekilde yapıyorum.işte benim ilk yardım reçetemin basit tarifi şöyle:

isveç şurubu yapımı:
malzemeler:
1.5 litre elma sirkesi
arifoğlu isveç şurubu bitki karışımıhazırlanışı:
tüm malzemeler cam bir kavanoza boşaltılarak karanlık bir yerde 15 gün boyunca ara ara çalkalayarak bekletilir.15 günün sonunda şurubumuz kullanıma hazır:) istenilen miktarda süzülerek kullanılır.tamamını süzmeniz gerekmez zira bitkiler ve sirke zaman geçtikçe daha da etkili bir hale geliyor bu sebeple bırakın kaynaşmaya devam etsinler:) tadı biraz acı olsa da kesinlikle bir çok konuda fazlasıyla faydasını görürsünüz allahın izniyle..Kullanım Alanları ve Biçimleri


*İçten kullanımda, günde 1-4 kere, 1-2 çay kaşığı dolusu, bitki çaylarına veya ılık suya karıştırılarak alınabilir. Çocuklarda dozaj yarıya indirilir. Akut durumlarda, 1-2 yemek kaşığı dolusu şurup, sek olarak veya bir misli suyla inceltilerek bir kerede içilir. Gebelik sürecinde ve 10 yaşın altındaki çocuklarda içten kullanılması doğru olmayabilir, çünkü bu konularda bilimsel araştırma eksikliği söz konusudur. Şurupla birlikte içilen inek sütü nedeniyle bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkiler oluşabilir. Şurup kullanımına son verildiğinde ise bu tepkiler sona erer.*Dıştan kullanımda, hasta veya ağrılı bölgeye sürülür veya kompres yapılır. Şurubun bazı duyarlı derileri tahriş edebileceği veya kurutabileceği göz önüne alınarak, o bölge önceden yağlı bir kremle veya zeytinyağı ile nemlendirilir. Şurupla ıslatıldıktan sonra hafifçe sıkılmış bir pamuk parçası bölgeye uygulanır. Giysilere leke yapmaması  için bir plastik poşetle örtülebilir ve sargı beziyle tespit edilir. Kompresin belirli bir süresi yoktur, kurudukça tazelenebilir. Sürekli uygulanan kompreslerde hep aynı pamuğu kullanmakla, hem kompresin gücü arttırılmış, hem de şurup tüketimi azaltılmış olur.İçten kullanım

-Mide krampları ve kolit ağrılarında, 1-2 yemek kaşığı dolusu, sek olarak veya aynı miktarda suyla inceltilerek, bir kerede içilir.-Fazla alkol kullanıp, ağır yemeklerle midenin zorlanmış olduğu bir gecenin sonunda veya sabahında, 1-3 yemek kaşığı şurup, sek olarak veya aynı miktar suyla inceltilerek bir kerede içilir. En geç 1-2 dakika içinde rahatlama başlayacaktır.-Mide ve bağırsaklarda biriken gazların dışlanmasını sağlar. Papatya, rezene veya nane çaylarına 2-3 tatlı kaşığı eklenerek içilir.-Safrakesesi ağrılarını dindirir. Safrakesesi bölgesine ayrıca kompres uygulanmalıdır.-Romatizma ağrılarına karşı, günde 3-4 kere, 1 tatlı kaşığı dolusu şurup, bitki çaylarına eklenerek alınır ve ağrılı bölgelere ayrıca friksiyonlar veya kompresler uygulanır.-Kan temizliği için, 2-3 haftalık kürler uygulanır. Günde 3-4 kere, yarım veya bir tatlı kaşığı şurup, ısırganotu-civanperçemi eşit karışımının çayına eklenir.-Uykusuz kişiler, yatmadan yarım saat önce, örneğin mayıs papatyası veya kediotu kökü çayına 1 tatlı kaşığı ekleyerek almalıdırlar. Sinirsel kökenli uykusuzluklarda kalp bölgesine friksiyonlar yapılabilir.-Sarhoş kişi, 2-3 yemek kaşığı dolusu şurubu sek olarak bir kerede içtikten kısa süre sonra kendine gelebilir.-Şurubu sabah akşam kullananlar başkaca ilaca gerek duymayabilirler. Çünkü o bedeni güçlendirir. Kısacası, bedeni hastalıklara karşı güçlü kılar(bağışıklık sistemini güçlendirir), yüzü gençleştirir ve güzelleştirir.-Gırtlak, yutak ve dişeti iltihaplarında, dişeti çekilmesi ve kanamasında, gerçekten de çok başarılıdır. Sek olarak veya aynı miktarda suyla inceltilerek bir yudum alınır ve ağzın içinde elden geldiğince uzun süre dolaştırılır. Sonra üstüne bir yudum su daha alınarak gargaralar yapılır ve yutulur. Bu tedavi, dişetini sağlıklı tutmak için bir önlem olarak, örneğin haftada bir kere uygulanabilir. Dişeti rahatsızlıkları fark edildiğinde, bazen çok geç kalınmış olabiliyor! Şurup dişleri sarartabileceği için, kullanımdan kısa bir süre sonra dişler fırçalanmalıdır.-Diş ağrılarında da aynı tedavi uygulanır. Ama dişetine şurup kompresi yapılmamalıdır, çünkü uzun süreli bir kompres dişetini tahriş edebilir ve hatta yakabilir! Çalkalamalar yeterlidir.Dıştan kullanım

-Kulak ağrısı, dışkulak yolunda sivilcelenme veya kabuklanma ve kulak uğultusuna karşı, şurupla nemlendirilmiş küçük bir pamuk parçası kulak yoluna sokulur ve uzunca bir süre(gece boyunca) etkilemeye bırakılır. Ama şurubun kulak yolunu kurutmaması için, önceden, zeytinyağına batırılan küçük parmağı kulak yoluna sokmak doğru olur.-Burun içindeki kabuklanmalar, şurupla ıslatılan bir pamukla sık sık nemlendirilir. Kabuk kısa sürede düşer ve yara iyileşir.-Arı, böcek ve sivrisinek ısırıklarına karşı, o bölgeye hemen kompres yapılacak olursa, şişmez, kızarmaz, kaşınma olmaz ve acı hemen diner. Bu tür ısırıklara karşı önlem olarak, ısırılabilecek bölgelere önceden şurup sürülürse, sinekler ve arılar sizi ısırmayacaklardır!-Kazalar sonunda oluşan kanamalara ilk yardım olarak, hemen bol şuruplu bir kompres yapılacak olursa, hastaneye ulaşana kadar kanama durmuş olabilir.-Eziklerde, örneğin otomobil kapısına sıkışan parmağa hemen bir kompres yapılacak olursa, ağrı diner, parmak morarmaz, şişmez ve tırnak düşmez.-El ve ayak bileklerinin burkulmasında veya çarpmalarda oluşan şişlikler, yapılan kompresler sayesinde birkaç saat içinde veya bir gecede iner, ağrılar ise çok kısa sürede diner.-Basit yanık ve haşlanmalarda veya güneş yanıklarında ilkyardım olarak şurup sürülür veya kompresler yapılırsa, acı diner, deri altında su toplanmaz, yani deri ölmez. Ama bunun için, deri yatışana kadar sık sık şurupla nemlendirilmeli ve ayrıca aynısafa merhemi kullanılmalıdır.-Dudak uçukları, çatlaklar, iltihaplı sivilceler ve gelişme aşamasındaki çıbanlar sık sık şurupla nemlendirilir veya kompres uygulanırsa, gelişmelerini tamamlayamadan yok olurlar. Ama eğer bir çıban oluşma aşamasını tamamlamışsa, iltihabı dışa akıtmak için, örneğin kara merhemle(ihtiyol merhemi) ve sıcak kompreslerle olgunlaştırılmalıdır. İltihap dışarı aktıktan sonra uygulanan şurupla çıban kısa sürede kuruyacaktır.-Akıntılı nezlelerde, 1/5 oranında suyla inceltilen şurup buruna iyice çekildiğinde, akıntı hemen durur ve tıkalı burun açılır. Şurubun kokusunun buruna çekilmesi de rahatlatıcıdır.-Her tür eski ve yeni yara, beyaz şarapla temizlenip, şurupla kompres uygulandığında, iltihaplanma sona erer ve yara kısa sürede kapanır.-Nasırların üstüne, 3-4 gün boyunca canlı tutulan kompresler uygulanır. Sonunda nasır kendiliğinden düşer veya köküyle birlikte çekip çıkarılabilir.-Tüm spor sakatlanmalarında, iç kanamayı ve şişmeyi önlemek için, ıslak kompresler biçiminde kullanılmalıdır.Bu bitkisel iksir için daha pek çok şey yazılabilir. Ama en doğrusu, kişinin onu birebir  tanımasıdır. Her evin ecza dolabında (ve hatta kişilerin el çantasında) bulunması gereken başlıca ve belki de en etkili ilkyardım ilacıdır o!

(isveç iksirinin faydalarına dair bilgiler http://www.sihirliiksir.com/ adresinden alıntıdır)

bir de bunlar var:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pages